Przejdź do treści

Szpilki od Manolo Blahnik - buty, w których się zakochasz

Szpilki Manolo Blahnik to najbardziej pożądane obuwie przez kobiety na całym świecie. Jego styl to połączenie seksapilu i arystokratycznego stylu, płynącego wprost ze znanych dzieł sztuki, którymi Blahnik bardzo często się inspiruje. Satynowe buty Manolo sprawiają, że kobiety czują się jak księżniczki z najpiękniejszej bajki.  Manuel „Manolo” Blahnik Rodriguez urodził się w 1942 roku i jest współczesnym hiszpańsko-czeskim projektantem mody. Mimo iż Manolo na początku studiował prawo i nigdy nie uczył się projektowania, szybko przeniósł się na kierunek 'sztuki’ do Paryża. Manolo od dziecka pasjonował się butami – jego mama szyła espadryle, a on sam, jako mały chłopiec robił buty z papierków po cukierkach…jaszczurkom! Pod koniec lat 60. XX wieku pracował w butiku w Londynie i pisał do męskiej edycji Vogue’a. 
Blahnik

Historia marki Manolo Blahnik rozpoczęła się w 1970 roku, kiedy to Manolo przedstawił swoje portfolio wypełnione ubraniami i dodatkami naczelnej amerykańskiego Vouge’a – Dianie Vreeland. Diana zachwycona szkicami, poradziła Blahnikowi, aby ten skoncentrował się na butach, co jak dziś widać, wyszło mu na dobre.


Buty Manolo Blahnik zostały rozsławione głównie dzięki Carrie Bradshaw z serialu „Seks w wielkim mieście”. W szpilkach od Manolo Carrie zaprezentowała się na ślubnym kobiercu – zdecydowała się na model Hangisi – te chabrowe, satynowe i ozdobione broszką wysadzaną kryształami Swarovskiego, są jednymi z najczęściej wybieranych butów ślubnych na świecie i tym samym są najczęściej podrabianym modelem od Blahnika. Manolo Blahnik shoes pojawiły się też w filmie „Zmierzch”, gdzie Bella Swan miała buty Manolo podczas ślubu.


Szpilki od Manolo epatują wyraźną inspiracją ze stylów poprzednich epok. Jego projekty wyróżniają się nietypową kolorystyką, obcasami o niesztampowych kształtach, cholewkami wykonanymi z lśniącej, bogato zdobionej satyny, kwadratową klamrą oraz niesłychaną precyzją wykonania. Buty Blahnik są odwzorowaniem pantofelków bajkowych księżniczek. To właśnie Manolo jako jedyny przeniósł bajkę do rzeczywistości, ale też przenosi buty w świat baśni nadając im odrealnione formy. Cena za buty Manolo Blahnik liczy się w tysiącach złotych, ale miłośniczki mody dla takich dzieł sztuki są w stanie się poświęcić.

Manolo

Sprawdź eleganckie szpilki na Moliera2.com

Najpopularniejsze modele od Manolo Blahnika to oczywiście wyżej wymieniony Hangisi, Slingback – szpilki z odkrytą piętą na kaczuszce, BB – klasyka z przesuniętym do tyłu obcasem, Campari – czółenka w szpic z paskiem z przodu, Chaos – sandały z paskiem na palcach oraz na kostce. Oferta projektanta jest skierowana nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Można też kupić akcesoria, takie jak torebki, paski, parasole czy nawet skarpetki. 

 

Manolo Blahnik inspiruje się nie tylko światem sztuki oraz historią – ważną rolę w jego pomysłach odgrywa, natura, a dokładniej wszelkiej maści flora – kwiaty czy liście są częstym motywem pojawiającym się w jego kolekcjach. Manolo cały czas tworzy prototypy swoich projektów we własnym rozmiarze i osobiście sprawdza ich wygodę. Blahnik stworzył już ponad 25 tysięcy modeli obuwia, głównie szpilek. Wiele z nich to rozpoznawalne i kultowe buty, wręcz małe dzieła sztuki stworzone do codziennego użytku. Jego prace to połączenie nowoczesności i mody dworskiej XVIII wieku.
W 2017 roku powstał film biograficzny o projektancie – „Manolo: The Boy Who Made Shoes for Lizards”, w którym to sam Manolo opowiada o procesie twórczym, a światowe gwiazdy opiniują jego projekty. Warto również wspomnieć o filmie „Maria Antonina”, gdzie użyto kilkadziesiąt modeli butów zaprojektowanych specjalnie do tego celu. Blahnik miał tam spore pole do popisu, a jego projekty doskonale wpasowały się w klimat tego nagrodzonego Oscarem dzieła.